Aktuelnosti

Korisne teme i saveti nasih farmaceuta

Pocetna

Aktuelnosti

Kategorije

Poslednje vesti

Vesti - arhiva

2020 (3)

2019 (7)

2018 (1)

2017 (11)

Tagovi

Aktuelno
Zdravlje
Nega koze
Vitamini i suplementi
Najnovije

15

Nov 2021

Dipl. farm. Nena Borisov

Fitoterapija

Fitoterapija

Arterijska hipertenzija je uzrocnik velikog broja bolesti savremenog covecanstva koje skracuju ljudski vek, pa je zbog toga povisen krvni pritisak dobio i ime tihi ubica.

Lecenje arterijske hipertenzije dovodi do smanjenja incidencije mozdanog udara za 35 do 40%, akutnog infarkta miokarda za 20 do 25% i srcane insuficijencije za vise od 50%.

Medjutim, lekare najvise zabrinjava cinjenica da gotovo trecina obolelih nije svesna svog stanja, kao i to da osobe sa postavljenom dijagnozom neredovno uzimaju lekove. Ukoliko se zeli postici maksimalan ucinak terapije, osim blagovremene dijagnoze, vazni su redovno uzimanje medikamenata i promena zivotnih navika. Zdravom izbalansiranom ishranom, ogranicenim unosom alkohola, prekidom pusenja i pojacanom fizickom aktivnoscu hipertenzija se moze uspesno drzati pod kontrolom.

LECENJE - U lecenju hipertenzije koriste se razlicite grupe lekova: antagonisti kalcijuma, beta blokatori, ACE inhibitori, diuretici, AT1 blokatori. Upadljivo je odustajanje od blokatora alfa receptora kao jedne od glavnih grupa antihipertenziva, jer je ustanovljeno da njihova duga primena povecava rizik od hronicne insuficijencije srca.

FITOTERAPIJA (lecenje lekovitim biljem) takodje moze biti od velike koristi, pre svega u prevenciji bolesti: Beli luk (Allium sativum) ovo izuzetno lekovito povrce poznato je i kao narodni lek protiv visokog krvnog pritiska. Istrazivanja su pokazala da beli luk znatno snizava dijastolni (donji) krvni pritisak kod obolelih sa srednje teskom hipertenzijom. Da bi se to postiglo, dovoljno je pojesti nekoliko cenova dnevno. Zahvaljujuci visokom sadrzaju adenozina, beli luk opusta glatke misice krvnih sudova i tako ih siri, sto je sustina njegovog delovanja na visok krvni pritisak.

Takodje, sprecava i stvaranje krvnih ugrusaka. Orah (Juglans regia) obiluje omega 3 polinezasicenim masnim kiselinama koje stite srce. saka oraha obezbedjuje 5 g omega-3 masnih kiselina koje snizavaju nivo holesterola u krvi i sprecavaju nastanak kardiovaskularnih oboljenja (ateroskleroza, infarkt, slog, povisen krvni pritisak). Maslina (Olea europaea) riznica zdravlja. Ova biljka blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem bez obzira na to da li se koristi njen plod, ulje ili list.

Lekovitost maslinovog ulja potice, pre svega, od bogatog sadrzaja mononezasicenih masnih kiselina i antioksidanasa. Ulje utice na smanjenje ukupnog holesterola i poboljsava odnos LDL i HDL holesterola, tako sto dovodi do povecanja zastitnog dobrog (HDL), a snizava los (LDL). Takodje, usporava pojavu ateroskleroze i smanjuje rizik obolevanja od koronarne bolesti (infarkta miokarda i angine pektoris) i mozdanog udara.

Celer (Apium graveolens) sadrzi aktivnu supstancu koja snizava krvni pritisak. Dokazano je da ta materija smanjuje koncentraciju hormona stresa koji suzava krvne sudove, pa se celer preporucuje osobama kod kojih je uzrok povisenog krvnog pritiska psihicki stres.

Potrebno je uzimati dnevno oko 2 celera srednje velicine ili sok od njih tokom vise nedelja. Ujedno je dokazano i da celer snizava poviseni holesterol u krvi. caj od crvenog gloga (Crataegus vulgaris) – koristi se u lecenju razlicitih tegoba s krvotokom, moze da snizi pritisak. S vremenom glog moze takodje da poboljsa sirenje krvnih sudova i istovremeno regulise ritam rada srca.

Priroda nam je podarila sve sto nam je potrebno u zivotu, a pitanje je koliko znamo i umemo da iskoristimo na pravi nacin njene dari! Redovno uzimajte svoju terapiju, izbacite lose zivotne navike, bavite se sportom, setajte, i ne zaboravite na prirodne lekove, tj. fitoterapiju.